Metoda EFT

Tapping i EFT


Badania naukowe potwierdzają to, o czym ludzie wiedzieli od wieków - emocje mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie. Tym zagadnieniem zajmuje się psychosomatyka, a trzeba przyznać, że jest się czym zajmować, ponieważ niemal 90% chorób ma swoją przyczynę w nierozwiązanych problemach emocjonalnych.

Moim zdaniem jednym z najskuteczniejszych sposobów uwalniania niechcianych doznań i destrukcyjnych emocji jest tapping, czyli stymulowanie i opukiwanie punktów meridianowych przy jednoczesnym skupieniu się na problemie. W ciągu ostatnich kilkunastu lat Energetyczne Techniki Harmonizacji i Rozwoju Umysłu zyskały ogromną popularność. Jedną z najbardziej znanych i cenionych na świecie technik energetycznych jest metoda EFT.

EFT - Emotional Freedom Techniqes

Techniki Emocjonalnej Wolności

Cieszę się, że trafiłeś na tę stronę. To, że czytasz te słowa, oznacza, że (tak jak ja) szukasz skutecznych sposobów radzenia sobie ze stresem i problemami emocjonalnymi. Pragniesz wieść radosne i spokojne życie. Chcesz być zdrowy. Prawdopodobnie zależy ci na tym, by się rozwijać i osiągać sukcesy w różnych obszarach życia. Chętnie podzielę się z Tobą wiedzą, którą gromadziłam przez wiele lat.

Jestem przekonana, że mamy ogromny wpływ na swoją kondycję zdrowotną i jakość życia. Gdy poznasz mechanizmy, które mają wpływ na nasze samopoczucie oraz zdrowie i nauczysz się je kontrolować oraz świadomie nimi kierować, wtedy wzrośnie szansa na to, że osiągniesz stan wewnętrznej harmonii, spokoju i szczęścia.

Każdy człowiek zasługuje na to, by cieszyć się dobrym zdrowiem oraz odnosić sukcesy. Każdy może nauczyć się, jak przy pomocy EFT łatwiej osiągnąć optymalne rezultaty. Jeśli chcesz poznać najnowsze osiągnięcia energopsychologii i możliwości jej zastosowania do poprawy jakości życia, zapraszam do zapoznania się z informacjami zawartymi na kolejnych stronach.

Ciekawa jestem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że komplementarne metody leczenia doskonale wspomagają i uzupełniają tradycyjną medycynę. Wiele technik leczenia opartych na wiedzy o meridianach i przepływie energii w organizmie charakteryzuje się dużą skutecznością. Ponieważ energoterapia jest bezpieczna, warto korzystać z niej regularnie, by utrzymać ciało w stanie harmonii, a w razie choroby w celu szybszego powrotu do zdrowia. Niektóre metody nadają się do codziennego stosowania. Jedną z nich jest EFT.

Metoda EFT jest łatwa do nauczenia, dlatego może być używana przez każdego, kto jest zainteresowany profilaktyką zdrowia oraz poprawą swojej sytuacji życiowej. Wielu lekarzy i terapeutów jest zdania, że Techniki Emocjonalnej Wolności, to jedno z największych odkryć w dziedzinie terapii i leczenia. EFT często nazywane jest psychologiczną akupresurą, ponieważ przywraca ciało do naturalnego stanu harmonii.

EFT, to również doskonałe narzędzie zmiany. Coraz częściej wykorzystywane jest w praktykach integralnego rozwoju. Metoda EFT jest przydatna do łatwiejszego osiągania celów, budowania dobrych relacji z ludźmi, poprawy kondycji zdrowotnej…

Istnieje kilka technik, które wykorzystują opukiwanie punktów meridianowych (tapping) do neutralizowania niechcianych emocji. Między innymi są to: TFT (Thought Field Therapy), TAB (Touch and Breathe), SET (Simple Energy Techniques). W każdej z nich stymuluje się punkty meridianowe, co w znaczący sposób przyczynia się do łatwiejszego uwolnienia od problemu emocjonalnego.

Tapping oraz techniki energetyczne wykorzystują bezpośrednią pracę z energią do uzdrawiania problemów emocjonalnych. Łączą tradycyjną akupresurę z nowoczesną psychologią, focusingiem oraz medytacją uważności. Dzięki nim można łatwiej sprostać codziennym wyzwaniom oraz poprawić jakość życia. Możliwości zastosowania są rozległe. Sprawdź, do czego Ty możesz je wykorzystać.

Pierwsze kroki w tappingu

Większość technik energetycznych polega na skupieniu się na problemie i jednoczesnym opukiwaniu punktów meridianowych. Z tego powodu popularnym określeniem terapii meridianowych jest tapping - od angielskiego pukać, ostukać. Tapping korzystnie wpływa zarówno na umysł, jak i na ciało. Pierwszym krokiem jest poznanie kilkunastu punktów meridianowych.

Podstawowe punkty

 • Szczyt głowy

 • Początek brwi

 • Bok oka

 • Pod okiem

 • Pod nosem

 • Broda

 • Obojczyk

 • Pod pachą

 • Punkt karate

Dodatkowe punkty

 • Klatka piersiowa

 • Nadgarstek wewnętrzny

 • Kciuk

 • Palec wskazujący

 • Palec środkowy

 • Mały palec

 • Punkt gamy

Procedura EFT

Metoda EFT, to jedna z pierwszych nowoczesnych technik pracy z energią. Działa szybko, delikatnie i zaskakująco skutecznie. Każdy łatwo może się jej nauczyć i stosować do swoich potrzeb.

W metodzie EFT stymulujemy zakończenia głównych meridian. Szybko zapamiętasz te kilkanaście punktów, ponieważ opukujemy je z góry na dół, to znaczy od czubka głowy, przez punkty na twarzy i tułowiu a kończymy opukując punkty na dłoni.

EFT wywodzi się z nowego nurtu Psychologii Energetycznej. Wykorzystuje bezpośrednią pracę z energią w uzdrawianiu problemów emocjonalnych. Podstawowa procedura EFT jest bardzo łatwa do nauczenia. W opracowanym przeze mnie skrypcie znajdziesz najważniejsze informacje o tej metodzie.

W czerwcu 2012 r. Gary Craig, twórca metody udostępnił na swojej nowej stronie internetowej www.emofree.com "Oficjalny samouczek EFT", w którym uwzględnione są zmiany wynikające z najnowszych badań prowadzonych nad EFT oraz doświadczeń ostatnich lat.

Jest kilka technik, które wykorzystują opukiwanie punktów meridianowych (tapping) do neutralizowania niechcianych emocji. Między innymi są to: TFT (Thought Field Therapy), TAB (Touch and Breathe), SET (Simple Energy Techniques). W każdej z nich stymuluje się punkty meridianowe, co w znaczący sposób przyczynia się do łatwiejszego uwolnienia od problemu emocjonalnego.

Filmy o EFT

"Uniwersalna metoda do samowyleczenia" (PL)

Polecam archiwalne nagrania Konferencji EFT

Na YouTube znajdziesz więcej filmów na temat tappingu i metody EFT - również w języku polskim.

Co zyskasz


EFT jest dynamicznie rozwijającą się metodą terapeutyczną, która w prosty i skuteczny sposób pozwala usunąć z organizmu blokadę istniejącą w przepływie energii.

Techniki Emocjonalnej Wolności opierają się na założeniu, że „przyczyną wszystkich negatywnych emocji jest zaburzenie w układzie energetycznym ciała.” W czasie pracy techniką EFT wykorzystujemy energię ciała płynącą w meridianach. Stymulacja meridianów odbywa się poprzez opukiwania, które wywołują wibrowanie energii w systemie energetycznym. Pozwala to usunąć zastoje i bloki energetyczne związane z problemem, nad którym pracujemy.

Tapping oraz metoda EFT działają nawet przypadku sceptycznych osób – takich, które myślą, że to nie powinno działać. Bo to za proste, żeby mogło być skuteczne. Proste, a jednak działa!

EFT z powodzeniem stosuje się w takich obszarach, jak:

 • stres

 • lęki

 • ataki paniki

 • fobie

 • trauma

 • PTSD

 • problemy z kontrolą napadów złości

 • depresje

 • napięciowe bóle głowy

 • zaburzenia jedzenia

 • nadwaga

 • niska samoocena

 • ograniczające przekonania

 • wewnętrzne konflikty

 • negatywne myślenie

 • trudności w relacjach z ludźmi

 • problemy zdrowotne

 • ból

Nieco historii


Kilkanaście lat temu wielką sensację wywołała wiadomość o znalezieniu Człowieka z lodu. 19 października 1991 r. para niemieckich turystów wędrowała niewielkim wąwozem w alpejskiej dolinie Oetz. Na wysokości około 3210 m n.p.m. natknęli się na wystające z lodu zwłoki. Przypuszczali, że był to zaginiony turysta. Szybko jednak okazało się, że zwłoki mężczyzny nie należą do turysty. Ciało leżało w lodowcu na tyle długo, by ulec mumifikacji. Człowieka lodu nazywa się też Oetzi, od miejsca jego odnalezienia - rejonu Alp Oetztalskich.

Po szczegółowych badaniach oceniono wiek znalezionego ciała na około 5300 lat. Badania rentgenowskie ujawniły, że Oetzi cierpiał na zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową stawów biodrowych, kolan, kostek i kręgosłupa. Dokuczały mu bóle artretyczne i reumatyczne a także osteoporoza.

Na ciele Oetzi znaleziono dziesięć tatuaży, którym przypisuje się znaczenie magiczno-lecznicze. Tatuaże odpowiadają punktom wykorzystywanym w akupunkturze do leczenia dolegliwości, na które cierpiał Oetzi.

Naukowcy doszli do wniosku, że tatuaże mogły służyć jako poradnik samoleczenia w przypadku pojawienia się bólu. Dowodzi to, że na terenie Europy od tysiącleci akupunktura była wykorzystywana do celów leczniczych.

5000 lat temu Chińczycy rozwinęli wiedzę na temat obiegu energii w ludzkim organizmie. Medycyna chińska zakłada, że energia życiowa przepływa przez układ meridianów. Gdy przepływ energii zostanie zakłócony, dochodzi do zachwiania równowagi. Jej konsekwencją jest choroba.

Chińczycy opracowali metody lecznicze, które opierają się na wiedzy o systemie meridianów. Akupunktura i akupresura mają za zadanie odblokować zatory energii. Pozwala to złagodzić objawy choroby a często również leczyć ludzkie ciało i umysł. Prawdopodobnie w Indiach, znacznie wcześniej, niż w Chinach wykorzystywano pracę z układem energetycznym ciała w celach leczniczych.

Energoterapia jest nową metodą terapeutyczną, która zaczęła rozwijać się pod koniec lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. W 1981 roku dr Roger Callahan oświadczył publicznie, że odkrył, iż praca w oparciu o kanały energetyczne w ciele i opukiwanie punktów meridianowych daje znaczną poprawę w terapii problemów psychologicznych.


Dr Callahan twierdził, że "przyczyną wszelkich negatywnych emocji (lub problemów zdrowotnych o podłożu emocjonalnym) jest zakłócenie układu energetycznego ciała".


Dr Callahan wykorzystał wiedzę zaczerpniętą z akupunktury, nauki o meridianach, elementy kinezjologii stosowanej, terapii kognitywnej i behawioralnej oraz programowania neurolingwistycznego (NLP). Opracowaną przez siebie metodę nazwał Terapią Pola Myślowego (TFT). Ten tryb leczenia jest szybki i bezpieczny, jednak ze względu na złożone algorytmy punktów opukiwania dla poszczególnych problemów zdrowotnych TFT wymaga specjalnego przygotowania.

Gary Craig uprościł procedurę do jednego uniwersalnego algorytmu dla wszystkich zaburzeń. Opracowaną przez siebie metodę nazwał EFT - Emotional Freedom Techniqes czyli Techniki Emocjonalnej Wolności.

Polecane artykuły

Twórca metody EFT, Gary Craig często otrzymuje od trenerów EFT historie sukcesu klientów. Chętnie udostępnia je na swojej stronie, ponieważ są one zachętą dla innych ludzi, by skorzystali z tej prostej i niezwykle skutecznej metody. Na blogu zamieściłam tłumaczenia dwóch przykładowych artykułów:

EFT dla osób cierpiących na cukrzycę >>

Kobieta chudnie bez chodzenia na siłownię >>

Kilka lat temu Dr Marek Pilkiewicz napisał ciekawy i pouczający artykuł. Udostępniłam go w pliku pdf, więc z łatwością możesz go pobrać na swój komputer:

Psychologia Energetyczna >> (doc. dr Marek Pilkiewicz)

Jeśli jesteś zainteresowany metodą EFT, dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem, zachęcam do śledzenia moich wpisów na blogu. Znajdziesz tam artykuły dotyczące psychologii energetycznej, zdrowego stylu życia, odchudzania i kontroli wagi oraz poprawy jakości życia.